•  

    Join Our Mailing List


    Email:


Schedule

Preliminary 2018 Festival Schedule of Events Saturday

 

Rapidan River Lecture Area

10-10:50 AM              Landon Mayer                        Catching the Biggest Trout of Your Life

11-11:50                      Steve Monahan                       Fly Fishing for Beginners

12-12:50 PM               Colby Trow                             Fly Fishing the Shenandoah Valley

1-1:50                          Will Blair                                Russia’s Giant Rainbows

2-2:50                         Simon Gawesworth                Understanding Fly Lines Completely

3-3:50                          Al Alborn                                Tenkara Fishing the Blue Ridge

 

Shenandoah River Lecture Area

9:30-10:50 AM           George Daniel                        Advanced Steamer Tactics (paid class)

10-10:50 AM              Rocky Rockwell                     Fishing New York’s Salmon River

11-11:50                      Jason Randal                           Advanced Tactics for Trout

12-12:50 PM               Shannon Horton                      Wine and Food Pairing 101

1-1:50                          Tim O’Neil                                         Shad on the Fly

2-2:50                          Ed Jaworowski                        The Many Faces of Saltwater Fly Fishing

3-3:50                          Walt Cary                               Tying the World’s Best Poppers

 

James River Lecture Area

10-10:50 AM              Andrij Horodysky                   What Fishes Really See

11-11:50                      Patrick Fulkrod                       Fishing the Holston River

12-12:50 PM               Tom Cooper                            Micro-Brews 101

1-1:50                          Eric Stroup                              Common Sense Fly Fishing

2-2:50                          George Daniel                        Streamer Tactics

3-3:50                          TBA                                        Fly Fishing Montana

 

Boy Scouts of America Lecture Area

10 AM-5 PM               Tom Roberts        BSA Fly Fishing Merit Badge Class [Scouts Only]

 

Casting Classes [FEE]

9:30-11AM                 Wanda Taylor             Beginner Casting Instruction (Casting Area-A)

11:30-AM-1:00 PM    Ed Jaworowski           Advanced Casting Instruction (Casting Area-A)

1:30 PM -3:00 PM      Wanda Taylor             Beginner Casting Instruction (Casting Area-A)

 

Free Casting Classes 

9:30-10:30 AM           Kiki Galvin                             Women-Only Casting Class

–meet at Casting for Recovery

Booth (then Casting Area-B)

 

11 AM –Noon             Paul Kearney              Family Casting Classes [Children Only 12-16]

–meet at Casting Area-B

 

1 PM -2 PM                Boy Scout Only Casting                                 Merit Badge Class

–meet at Casting Area-B

 

3 PM- 4PM     Kiki Galvin                             Women-Only Casting Class

–meet at Casting for Recovery

Booth (then Casting Area-B)

 

Casting Pond 1

10:30-11:30 AM         Tom Sadler                            Casting Demo (Tenkara)

1-2 PM                         Jason Randal                         Casting Demo

2-3:30 PM                     Open

3:30-4:30 PM                Ed Jaworowski                     Casting Demo

 

Casting Pond 2

10-11 AM                   Simon Gawesworth                Spey Casting

1-2 PM                        Cory Routh                             Fly Casting from Kayaks

2-3 PM                        Open

3-4 PM                        Landon Mayer                        Casting Demo

 

Featured Fly Tyers

10-11 AM                   TBA                                       Tying Sculpins

11AM-12 PM              Jim Bensinger                         How to Tie with Dubbing Materials

12-1                             Landon Mayer                        Tying Terrestrials

2-3                               Tim O’Neil                             Tying Carp Flies

3-4                               Andrij Horodysky                   TBA

 

Kayak & SUP Demo Area

9-11 AM                     On the Demo Pond                 Open Water

11-11:30                      George Daniel                        Working Streamer Patterns

12:00-1 PM                 On the Demo Pond                 Brand Spotlight: TBA

1-3                               On the Demo Pond                 Open Water

2-2:45                          Herschel Finch                        Kayak Fishing 101

3-3:45                          Cory Routh                             Kayak Rigging

3-5                               On the Demo Pond                 Brand Spotlight: TBA

* Children 12 and over can receive free casting lessons from TU Tri-State Conservation Camp director Paul Kearney. All gear will be provided. Families with children can also try their hands at fly tying at the fly-tying tables staffed by members of Project Healing Waters Fly Fishing from Quantico and Fort Belvoir.

 

 

Preliminary 2018 Festival Schedule of Events: Sunday

Rapidan River Lecture Area

10-10:50 AM              Landon Mayer                        Catching the Biggest Trout of Your Life

11-11:50                      Steve Monahan                       Fly Fishing for Beginners

12-12:50 PM               Colby Trow                             Fly Fishing the Shenandoah Valley

1-1:50                          Will Blair                                Russia’s Giant Rainbows

2-2:50                         Simon Gawesworth                Understanding Fly Lines Completely

3-3:50                          Al Alborn                                Tenkara Fishing the Blue Ridge

 

Shenandoah River Lecture Area

9:30-10:50 AM           George Daniel                        Advanced Steamer Tactics (paid class)

10-10:50 AM              Rocky Rockwell                     Fishing New York’s Salmon River

11-11:50                      Jason Randal                           Advanced Tactics for Trout

12-12:50 PM               Shannon Horton                      Wine and Food Pairing 101

1-1:50                          Beau Beasley                           Must Have Patters for the Mid-Atalntic

2-2:50                          Ed Jaworowski                        The Many Faces of Saltwater Fly Fishing

3-3:50                          Andrij Horodysky                   What Fishes Really See

 

James River Lecture Area

10-10:50 AM              Andrij Horodysky                   What Fishes Really See

11-11:50                      Patrick Fulkrod                       Fishing the Holston River

12-12:50 PM               Tom Cooper                            Micro-Brews 101

1-1:50                          Eric Stroup                              Common Sense Fly Fishing

2-2:50                          George Daniel                        Streamer Tactics

3-3:50                          TBA                                        Fly Fishing Montana

 

Boy Scouts of America Lecture Area

10 AM-5 PM               Tom Roberts        BSA Fly Fishing Merit Badge Class [Scouts Only]

 

Casting Classes [FEE]

9:30-11AM                 Wanda Taylor             Beginner Casting Instruction (Casting Area-A)

 

11:30-AM-1:00 PM    Ed Jaworowski           Advanced Casting Instruction (Casting Area-A)

 

1:30 PM -3:00 PM      Wanda Taylor             Beginner Casting Instruction (Casting Area-A)

 

Free Casting Classes 

9:30-10:30 AM           Kiki Galvin                             Women-Only Casting Class

–meet at Casting for Recovery

Booth (then Casting Area-B)

 

11 AM –Noon             Paul Kearney              Family Casting Classes [Children Only 12-16]

–meet at Casting Area-B

 

1 PM -2 PM                Boy Scout Only Casting                                 Merit Badge Class

–meet at Casting Area-B

 

3 PM- 4PM     Kiki Galvin                             Women-Only Casting Class

–meet at Casting for Recovery

Booth (then Casting Area-B)

 

Casting Pond 1

10:30-11:30 AM         Tom Sadler                            Casting Demo (Tenkara)

1-2 PM                          Jason Randal                         Casting Demo

2-3:30 PM                     Open

3:30-4:30 PM                Ed Jaworowski                     Casting Demo

 

Casting Pond 2

10-11 AM                   Simon Gawesworth                Spey Casting

1-2 PM                        Cory Routh                             Fly Casting from Kayaks

2-3 PM                        Open

3-4 PM                        Landon Mayer                        Casting Demo

 

Featured Fly Tyers

10-11 AM                   TBA                                       Tying Sculpins

11AM-12 PM              Jim Bensinger                         How to Tie with Dubbing Materials

12-1                             Landon Mayer                        Tying Terrestrials

2-3                               Tim O’Neil                             Tying Carp Flies

3-4                               Andrij Horodysky                   TBA

 

Kayak & SUP Demo Area

9-11 AM                     On the Demo Pond                 Open Water

11-11:30                      George Daniel                        Working Streamer Patterns

12:00-1 PM                 On the Demo Pond                 Brand Spotlight: TBA

1-3                               On the Demo Pond                 Open Water

2-2:45                          Herschel Finch                        Kayak Fishing 101

3-3:45                          Cory Routh                             Kayak Rigging

3-5                               On the Demo Pond                 Brand Spotlight: TBA

 

* Children 12 and over can receive free casting lessons from TU Tri-State Conservation Camp director Paul Kearney. All gear will be provided. Families with children can also try their hands at fly tying at the fly-tying tables staffed by members of Project Healing Waters Fly Fishing from Quantico and Fort Belvoir.

© Virginia Fly Fishing & Wine Festival | Site design by Augusta Free Press LLC
For more information, contact Beau Beasley at (703) 402-8338 or fishutopia@comcast.net